Ready-made s.r.o. - nejrychlejší cesta k založení s.r.o.


Ceny ready-made s.r.o.

V cenách ready-made s.r.o. je někdy složitější se vyznat než v cenách zájezdů cestovních kanceláří. Ceny ready-made s.r.o. se pohybuji od 25 000 Kč do 60 000 Kč. Jak je možné takové cenové rozpětí, když na konci je totožný produkt - nové s.r.o.? Drahé nemusí znamenat nejlepší a nejlevnější varianta se může za pár let pěkně prodražit.

Základní kritéria

 1. Jak moc klientovi poradí a jakou mu věnují péči? Hodně Vám napoví již první telefonát s prodejcem ready-made s.r.o. Dokáže zodpovědět Vaše dotazy nebo Vás odkáže na osobní schůzku? Poradí Vám, jak si uspořádat vaše s.r.o.? Často bývá opomíjené např. upravení pravidel valné hromady, které se může jednou silně nevyplatit.
 2. Jak rychle vše zařídí? U malých společností může trvat několik dnů, než se s vaším podáním dostanou na příslušný úřad, čímž se celý proces zbytečně prodlužuje. Na druhou stranu legální cestou není možné ovlivnit rychlost zápisu do obchodního rejstříku.
 3. Jedná se o seriózního prodejce? Mnoho společností prodávajících ready-made s.r.o. tvoří jen jediný pracovník, který pracuje z domu, často má ready-made společnosti jen na vedlejší úvazek a může si tak dovolit nabízet nižší cenu. Na druhou stranu, kdo jej zastoupí při zařizování vaší společnosti, když onemocní? Nebo nesleduje při prodeji společností postranní úmysly? Viz 10 kritérií pro výběr seriózního prodejce.

Je skutečně vše v ceně?

Jsou v ceně ready-made s.r.o. zahrnuty následující poplatky a služby?

 • Ohlášení živnosti - naprostá většina společností potřebuje pro své podnikání živnostenské oprávnění. Z ceníku by mělo být jasně patrné, zdali je vyřízení živností v ceně. Některé společnosti požadují příplatek za jinou než volnou živnost.
 • Změna zakladatelských dokumentů - je-li nutné provést změnu zakladatelské listiny resp. společenské smlouvy formou notářského zápisu, ověřte si, že je již zahrnutý v ceně. Některé společnosti to v ceníku zastírají položkou sepsání notářského zápisu, který se ale týká prvotního založení ready-made s.r.o. V častých otázkách a odpovědích naleznete výčet případů, kdy je nezbytné měnit zakladatelské dokumenty.
 • Registrace k daním - na Finančním úřadě je potřeba provést 3 úkony - registrace k dani příjmů, která je povinná, oznámení změn a zpravidla ještě registrace k DPH. Všechny 3 úkony by měly být zahrnuty v ceně.
 • Správní poplatky - některé společnosti uvádí, že dané služby jsou v ceně, ale opomenou informovat o tom, že správní poplatky se hradí zvlášť. Např. ohlášení živností je v ceně, ale správní poplatek 1000 Kč budete muset uhradit zvlášť.
 • Výpisy z rejstříku trestů a z katastru nemovitostí - jejich obstarání patří sice mezi malou finanční položku, ale pokud je po vás požadují, může to být teprve první z řady věcí, které po vás budou chtít, abyste si zařídili sami.
 • Ověřování podpisů a listin - mělo by být vždy v ceně.

Triky s DPH

Je-li u ceny ready-made s.r.o. uváděna nulové DPH nebo jen velmi nízké, jedná se o jeden z následujících případů:

 • prodejce není plátce DPH, protože má malý obrat - nejspíše teprve začíná podnikat nebo prodává minimum společností
 • nebude možné cenu ready-made s.r.o. dát do nákladů - i kdybyste nebyli plátci DPH, na daních tak prakticky zaplatíte 2 krát více než by bylo odvedené DPH, u plátce ještě mnohem více.

Dále mnohé společnosti fakturují DPH takovým způsobem, že si ani jako plátce nebudete moct odpočítat DPH.

Slevy

Cenu ready-made s.r.o. může snižovat sleva poskytnutá prodejcem za podmínky využití dalších služeb, např. poskytnutí sídla nebo vedení účetnictví. Cena za tyto dodatečné služby by se neměla lišit od ceny, za kterou je nabízí prodejce samostatně. Zároveň by tyto služby neměly být evidentně předražené (s přihlédnutím k rozsahu a kvalitě služeb - jiná bude cena za vedení účetnictví od daňového poradce a účetní na živnostenský list).

Dále je tato sleva zpravidla podmíněna závazkem. Tento postup je v pořádku, pokud není případné předčasné ukončení závazku podmíněno zaplacením pokuty převyšující poskytnutou slevu.

Sleva z ceny ready-made s.r.o. převyšující 10 000 Kč bývá pro prodejce zpravidla obtížně návratná, aniž by klient dostal výrazně nevýhodné podmínky navázaných služeb.

Další nástrahy

Mezi další nástrahy ceníků ready-made s.r.o. patří absurdní poplatek za změnu sídla mimo prostory nájemce. Tyto poplatky bývají často horentní.

Jedna cena nebo příplatky?

Některé společnosti nabízí ready-made s.r.o. za jednu cenu, které zahrnuje veškeré služby, jiné uvádí velké množství příplatků. V prvním případě nejspíše přeplatíte, protože nebudete potřebovat všechny služby, v druhém vás nachytají na nižší cenu než je ve skutečnosti.

Nejlepší je střední cesta, kdy si sami zvolíte, zdali potřebujete platit změnu zakladatelské listiny (viz časté otázky a odpovědi), ohlášení živností a registraci k DPH, případně dalším daním. U lepších společností je možné některý z těchto kroků provést vlastními silami a částečně tak ušetřit.

Při nákupu ready-made s.r.o. není vhodné se řídit pouze cenou, ale také seriózností prodejce, rychlostí a kvalitou jeho služeb. Dále je potřeba vyvarovat se skrytých poplatků a různým cenovým a slevovým trikům. Je lepší se vyhnout společnostem, které nabízí ready-made s.r.o. včetně veškerých služeb za 25 000 Kč a méně.